Akce "M" - Slovin Leonid
Taylorův návrat - Fiala Vladimír
-RPR-
Legální únos - Kraus Arno
-RPR-
Dobrodružný, detektivní román pojednává o mladém chlapci, který chce uspět v plavání. Znenadání se dozví, že má bohatého strýčka, který mu může splnit odvěký sen. Rodina se však postaví proti němu, neboť si strýček a synovec nepadnou do oka. Nakonec zůstane se svými přáteli a svoji platnou rodinou, kterou nenahradí movitý majetek a kupa peněz.
Juve kontra Fantomas - Souvestre Pierre, Allain Marcel
-RPR-
Třikrát vražda - Stout Rex
-RPR-
Kniha Třikrát vražda obsahuje tři detektivní romány s Nero Wolfem Ententyny vrah je ten, a musí jít z kola ven. Smrt ďábla Nevůle Hattie Annis. Tyto tři novely spojuje jeden fakt - Wolfovými klientkami jsou ženy, kdy v prvních dvou Stout "kritizuje lepší" společnost, jejíž příslušníci se z chtivosti peněz dopouštějí zločinu. ve třetí novele je hrdinkou a "protihráčkou" Nero Wolfa stará podivínka, která nenávidí americkou policii, a kterou Stout velmi kriticky, obzvlášť její metody, vylíčil.
4 detektívky - Edigey Jerzy
Jerzy Edigey je jedním z mála polských spisovatelů, kteří se vytrvale snaží psát dobrou současnou kriminální literaturu. Hlad po detektivkách je v Polsku většinou uspokojován ze zahraničních zdrojů, ze západních detektivek, zejména anglo-amerických. Ten však vyrůstá zjiných, pro nás vzdálených společensko-civilizačních aktů, a proto je potřeba v tomto žánru vytvářet díla, která by reflektovala naše současné společenské poměry, neodehrávající se v exotických dálkách, ale tady a teď, v socialistické společnosti. Propracovaný model klasické detektivky je však obtížné přizpůsobit našim podmínkám. Po revolučních přeměnách u nás zmizely velkostatky, což byl jeden z nejčastějších a nejsilnějších motivů zločinu. Navíc si lze jen těžko představit soukromého detektiva, který by vyšetřoval trestný čin paralelně a v konkurenci s policií, což je také jeden z pilířů klasické detektivky. Podobných rozdílů je více, a proto se v Polsku někteří autoři pokusili - a poměrně úspěšně - vytvořit jakousi napodobeninu anglických detektivek, odehrávající se v anglickém prostředí a zachovávající klasickou formu detektivky – hádanku. To však nemohlo být obecné a jediné řešení, a tak jiní autoři, včetně Jerzyho Edigeyho, přišli s jiným řešením; V mnoha ohledech opouštějí klasické kánony detektivní literatury, ale snaží se je vyvážit tím, že své příběhy co nejvíce přibližují současné realitě. Výsledkem je spíše policejní román (s podrobným popisem vyšetřování trestného činu bezpečnostními složkami) než "čistá" detektivka, ale umožňuje autorovi proniknout do těch sfér současného každodennosti, kterých si "velká" literatura nevšímá, nebo jim věnuje jen malou pozornost.
Jerzy Edigey je plodný autor. Napsal již na třicet knih, z nichž některé vyšly slovensky, jsou překládány do češtiny a vycházejí i v dalších socialistických zemích.
Výběr, který nyní nabízíme slovenskému čtenáři, obsahuje čtyři Edigeyho romány, které jsou tematicky a literárně nejzajímavější. Román SKLENICE ČISTÉ VODY se odehrává v lékařském prostředí a v prostředí pracovníků zahraničního obchodu. V díle NEJHORŠÍ JE PONDĚLÍ vystupuje do popředí motiv únosu dítěte. Román MODRÝ SAFÍR řeší případ vraždy vedoucího obchodu se zahraničním zbožím a motivem zločinu v povídce SEBEVRAŽEDNÁ ZÁVĚŤ jsou majetkové zájmy.
Zločin v Orcivalu - Gaboriau Émile
-RPR-
Detektiv Lecoq má za předlohu skutečného detektiva z Pařížské policejní prefektury. Již od prvních stránek detektivního románu je povolán k vyšetření spletitého orcivalského případu – vraždy hraběnky de Trémorel.
Dům hrůzy - Wallace Edgar
Hlavní hrdina románu J.G.Reeder se snaží dopadnout nebezpečného lupiče a vraha, který po útěku z vězení se svými lidmi připravuje velkou loupež.
Doznání - Leonov Nikolaj
-RPR-
Detektivní román ze sovětského dostihového prostředí vypráví o začínajícím kriminalistovi, který vyšetřuje vraždu závodníka na dostihové dráze.
Originální název: Ипподром (Явка с повинной).
Zločin v ohnivé štole - Jindra, Karel
Kriminální novela, situovaná do pohraničního města v r. 1970, líčí průmyslovou špionáž a diverzní činnost někdejších místních aktérů politické krize z r. 1968 a nynějších členů západních rozvědek.
Hvězda vábí smrt - Bauer Jan
Někdo zastřelil jednoho z nejbohatších Čechů, mladého podnikatele a bankéře s nepříliš čistýma rukama, milence Dity, známé zpěvačky a představitelky hlavní role ve zbrusu novém muzikálu. A nezůstane při jedné vraždě... Policie přizve k řešení ošemetného případu zkušeného kriminalistu ve výslužbě, který se na odpočinku přeorientoval na nový obor - psaní detektivních příběhů. Starému fachmanovi fušuje do řemesla jeho přítel, ambiciózní redaktor populárního denního listu a platonický ctitel pohledné Dity. Netradiční tým trpělivě rozplétá nitky, postupně odkrývá nečekané osobní, ba i politické souvislosti a nakonec dospěje k překvapivým závěrům. Není vyloučeno, že čtenáři příběh leccos připomene...
Roh bílé zdi - Adamov Arkadij
Zadržený kufr s hašišem ve vlaku a vražda taxikáře v Taškentu přivádějí kriminalisty na stopu tlupy obchodníků s narkotiky. Jako ve všech předchozích knihách vyzvedá autor i v tomto detektivním románě společensky prospěšnou práci kriminalistů v boji proti zločineckým živlům.
3 x Phil Marlowe - Chandler Raymond
Tento svazek obsahuje díla vydaná samostatně: Hluboký spánek (The big sleep, 1939), Loučení s Lennoxem (The long goodbye, 1954), Sbohem buď, lásko má (Farewell, my lovely, 1940). Tři detektivky napsané zakladatelem americké drsné školy, nejvýznamnějším zástupcem tzv. Hard-boiled fiction. Z anglických originálů The Big Sleep (Penguin Books, 1962), Farewell, My Lovely (Penguin Books, 1961), The Long Good-Bye (Penguin Books, 1961) přeložili František Jungwirth (Hluboký spánek), Heda Kovályová (Sbohem buď, lásko má) a Josef Schwarz (Loučení s Lennoxem).
Třikrát život a skutky soudce Ti - van Gulik Robert
Tři detektivní příběhy (Záhada čínského zlata, Záhada čínského bludiště, Záhada čínského hřebíku) umožňují čtenáři sledovat životopis soudce Ti a jeho logické řešení obtížných a záhadných případů.
Bobr se představuje - Mattyasovszky Jenö
-RPR-
Dvě špionážní novely (Bobr se představuje, Bobrovo posláni) , těžící ze zápasu maďarské kontrarozvědky se západními tajnými službami, spojuje postava nadporučíka s krycím jménem Bobr.
Kto obesil samovraha? - Rönblom Hans-Krister
-RPR-
V tomto kriminálním případu se dočtete o tom,že i ti, kteří vládnou městu jako vládní představitelé mají také své slabé chvilky a dělají chyby.
Horúčka v Marais / Čachre na Bulvári Saint Michel / Nemá nič nepovie - Malet Léo
-RPR-
Každý pařížský obvod má svůj kolorit, jedinečnou atmosféru a své typické obyvatele, kteří utvářejí život v této čtvrti v dobrých i zlých časech. Léo Malet (nar. 1909), francouzský surrealistický spisovatel a básník, zasadil detektivku do každého z dvaceti pařížských obvodů, v nichž je genius loci neustále přítomen. Knihajeho detektivů, nazvaná Nová tajemství Paříže, je moderní obdobou Tajemství Paříže, kterými se proslavil Eugene Sue v první polovině devatenáctého století a která jsou známá i u nás. Hlavním hrdinou Nových tajemství Paříže je soukromý detektiv Nestor Burma, který je tak trochu Maletovým alter egem. Nestor Burma vděčí za mnohé svým dobrodružným zážitkům a mnoha kariérám, které v životě nahradil jeho tvůrce Léo Malet. Je nezávislý, nesvázaný ničím a nikým, srší humorem, vtipem a fantazií, má smysl pro poezii a krásu, je galantním uctívačem žen jako každý pravý Francouz, navenek tvrdý a cynický chlapík, ale v duši dobrý až do morku kostí s vysoce vyvinutým smyslem pro spravedlnost. Často se dostává do nepříjemností a kritických situací, protože ruka osudu ho vždy zavede tam, kde se něco děje. V mnohém se podobá svému soukromému Blíženci z amerických detektivek, ale je typicky francouzský, stejně jako jsou Maletovy detektivní romány prodchnuty francouzským humorem a šarmem.
Noční autobus - Sjöwallová Maj, Wahlöö Per
-RPR-
Děj příběhu začíná 13. listopadu 1967, kdy je v dvoupatrovém autobuse postříleno včetně řidiče celkem osm cestujících a jeden je vážně zraněn. Kdo se mohl něčeho takového dopustit? Jde o dílo psychopata, nebo je zamýšlenou obětí jen jeden z cestujících? Proč byl mezi pasažéry policista? A tak se rozbíhá zdlouhavé vyšetřování…